Post

Jak ubiegać się o stanowisko konsultanta prawnego

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistyczną wiedzę prawną, wiele organizacji prawniczych zwraca się o pomoc do niezależnych doradców prawnych. Specjaliści ci świadczą szereg usług w celu zwiększenia wewnętrznych możliwości kancelarii lub działu prawnego na zasadzie krótkoterminowej lub projektowej.

Jest to nietradycyjna ścieżka kariery w dziedzinie prawa, ale taka, która może zapewnić Ci autonomię, która nie jest często dostępna w pełnym wymiarze czasu pracy. Może być również lukratywna - zwłaszcza jeśli masz doświadczenie w biznesie lub specjalność na żądanie.

Jeśli pociąga Cię elastyczny harmonogram i duża różnorodność zadań, doradztwo może być naturalnym wyborem. Przeczytaj dalej, aby uzyskać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, jakie możesz mieć, rozważając karierę konsultanta prawnego.

Kto korzysta z doradców prawnych?

Istnieje wiele sytuacji, w których klienci korzystają z usług konsultanta:

Osiemdziesiąt pięć procent prawników przebadanych w ankiecie Robert Half Legal stwierdziło, że mieli trudności z pozyskaniem wykwalifikowanych prawników. Kancelarie prawne potrzebują prawników specjalizujących się w dziedzinach, na które istnieje duże zapotrzebowanie, takich jak sprawy sądowe, opieka zdrowotna, zgodność, eDiscovery, prywatność i bezpieczeństwo danych oraz zarządzanie dokumentacją.

Podczas gdy korporacje zazwyczaj zatrudniają wewnętrznych doradców, często potrzebują oni dodatkowej pomocy w okresach największego obciążenia pracą, a w przypadku projektów wymagających specjalistycznej wiedzy, brakuje im pomocy wewnętrznej. Firmy poszukują ekspertów z wiedzą biznesową i prawną, którzy pomogą im w planowaniu strategicznym, badaniach i analizach oraz szkoleniach pracowników.

Wiele małych i średnich przedsiębiorstw nie ma budżetu na prowadzenie poradnictwa w pełnym wymiarze godzin we własnym zakresie. W niektórych sprawach korzystają z usług kancelarii prawnej. Ale w innych - na przykład, gdy potrzebują specjalistycznej porady w kwestiach prawnych związanych z miejscem pracy, takich jak wykroczenia pracownicze, niezgodne z prawem zwolnienia z pracy i naruszenia zgodności - często uważają, że doradcy prawni są bardziej skuteczni.

Co robią doradcy prawni?

Powyższe przykłady to tylko kilka z możliwości dla konsultantów. Prawnicy projektu mogą pomóc w kwestiach prawnych, gdy firma decyduje się na franczyzę, pomóc kancelarii zoptymalizować i wzmocnić swój program eDiscovery, lub pomóc dostarczyć korzystne wyniki dla organizacji stojących przed sądem karnym lub cywilnym. Korporacje zwracają się do konsultantów prawnych o poradę w zakresie fuzji i restrukturyzacji oraz dostosowywania strategii biznesowych w celu maksymalizacji wydajności i minimalizacji odpowiedzialności.

Jakie umiejętności są mi potrzebne?

Poza wykształceniem prawniczym i doświadczeniem w pracy jako adwokat, konsultanci zazwyczaj posiadają wiedzę podstawową w jednym lub kilku wyspecjalizowanych obszarach. Niektórzy konsultanci w świecie korporacyjnym mają również tytuł magistra administracji biznesowej.

Twój sukces jako niezależnego wykonawcy zależy nie tylko od Twojego wykształcenia i doświadczenia, ale także od Twoich umiejętności interpersonalnych. Aby mieć dobrze prosperującą karierę doradcy prawnego, potrzebne są doskonałe umiejętności komunikacyjne oraz umiejętność dostosowania się do nowych sytuacji. Musisz mieć również dużo inicjatywy, zdolności do zarządzania czasem i umiejętność działania.

Jak mam się sprzedawać jako konsultant prawny?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia niezależnej kariery prawniczej jest wyróżnienie się w tłumie. Jakie jest Twoje doświadczenie, umiejętności i wykształcenie, które czynią z Ciebie cenny atut, i w jakich dziedzinach? Identyfikacja Twoich mocnych stron i potencjalnej bazy klientów pomoże Ci ukierunkować Twoje działania marketingowe. Sieci online i in-person networking odgrywa dużą rolę dla konsultantów prawnych, którzy polegają na pozytywnych słowach ust dla biznesu skierowania.

Aby pozostać aktualnym jako konsultant, bądź na bieżąco z trendami i zmianami w branży, które mogą mieć wpływ na Twoją karierę prawniczą. Dobrym sposobem na to jest zapisywanie się na blogi, uczestniczenie w konferencjach i dołączanie do lokalnych stowarzyszeń prawniczych.

Jak mogę zostać konsultantem prawnym?

Ponieważ coraz więcej organizacji zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z elastycznej obsady kadrowej, wzywają one konsultantów prawnych do pracy nad projektami. Aby w pełni wykorzystać ten trend, można zdecydować się na samodzielną pracę, podpisać umowę z wyspecjalizowaną agencją doradztwa prawnego lub przyjąć podejście hybrydowe. Rekrutatorzy prawni posiadają rozległą wiedzę na temat rynku prawniczego i wiedzą, gdzie szukać możliwości konsultingowych, które pasują do Twojego zestawu umiejętności. Niektóre agencje oferują nawet e-learning i ustawiczne kształcenie prawnicze (CLE), które są dobrym sposobem na szlifowanie umiejętności pomiędzy zadaniami.

Jeśli rozważasz zmianę na stanowisko konsultanta prawnego, nie rezygnuj jeszcze z obecnej pracy. Stwórz podstawy do samodzielnej pracy, badając zapotrzebowanie na swoje umiejętności i określając, czy rzeczywiście posiadasz zdolności doradcze. Zacznij budować swoją osobistą markę za pomocą LinkedIn i innych portali społecznościowych.

Należy również wziąć pod uwagę takie kwestie, jak struktura działalności i wymogi dotyczące ubezpieczenia. Jeśli nie pracujesz za pośrednictwem agencji, większe firmy mogą oczekiwać, że posiadasz jednostkę biznesową, np. profesjonalną korporację z ograniczoną odpowiedzialnością. Możesz chcieć uzyskać federalny numer identyfikacyjny pracodawcy (EIN) zamiast podawać klientom do zapłaty swój numer ubezpieczenia społecznego. Skontaktuj się z Radą Etyki Zawodowej w swojej jurysdykcji, aby sprawdzić, czy do oferowania usług prawnych wymagane są specjalne zgłoszenia. Powinieneś też określić, jakiego ubezpieczenia zawodowego potrzebujesz, aby chronić swój majątek osobisty i spełniać oczekiwania klientów. Następnie można przejść do przodu i kontynuować ten kolejny ekscytujący etap w swojej karierze prawniczej, jak tylko poczujesz, że jesteś gotowy.